Dzisiaj jest: 19 Marzec 2018        Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
Wspomnienia  z pracy nauczycielskiej na Wołyniu w latach 1936 – 1939.   - Część 4

Wspomnienia z pracy nauczycielskiej na Wołyniu w latach 1936 – 1939. - Część 4

/ Kościół w Budkach Snowidowickich w latach 30- tych Seminaria nauczycielskie jakie kończyliśmy dobrze przygotowywały nas do zawodu.Religii prawosławnej w Budkach uczył ksiądz Michał Siemieniuk, proboszcz z cerkwi prawosławnego ze…

Readmore..

Zygmunt MAGUZA odszedł na Wieczną Wartę

Zygmunt MAGUZA odszedł na Wieczną Wartę

Dzisiaj, tj. 18 stycznia 2018r. odszedł na wieczną wartę płk Zygmunt MAGUZA ps. "Waleczny" I/23 pp. - Wczesną wiosną 1944 roku Zygmunt Maguza trafił do Bielina, gdzie formowała się 27…

Readmore..

Moje Kresy – Józef Julian Jamróz cz.8

Moje Kresy – Józef Julian Jamróz cz.8

/ Kpr.Józef Julian Jamróz w czasie odbywania służby wojskowej w pułku karnym w Szczakowej 1952r. Z Międzyrzecza Koreckiego do Równego uciekliśmy 25 lipca 1943 roku, raz na zawsze pozostawiając tam…

Readmore..

Promocja publikacji Obława Augustowska 1945.

Promocja publikacji Obława Augustowska 1945.

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zapraszają na promocję publikacji Obława Augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych z udziałem autorów:Tadeusza Radziwonowicza Dyrektora Archiwum Państwowego w SuwałkachBarbary Bojaryn-Kazberuk…

Readmore..

Relacja z protestu na skwerze Tarasa Szewczenki w Lublinie

Relacja z protestu na skwerze Tarasa Szewczenki w Lublinie

W dniu 09.03.2016 złożono wniosek do Przewodniczącego Rady Miasta Lublin w sprawie zmiany skweru Tarasa Szewczenki położonego w granicach administracyjnych miasta Lublin na skwer Sprawiedliwych Ukraińców. W tej sprawie podpisało…

Readmore..

RZECZ O KAROLINIE LANCKOROŃSKIEJ...

RZECZ O KAROLINIE LANCKOROŃSKIEJ...

Karolina Lanckorońska urodziła się 11 sierpnia 1898 roku w Buchbergu w Dolnej Austrii w rodzinie hrabiego Karola Lanckorońskiego (1848-1933), Wielkiego Ochmistrza na dworze imperatora Franciszka Józefa I. Jej matką była…

Readmore..

75. rocznica ludobójstwa  MARZEC 1943

75. rocznica ludobójstwa MARZEC 1943

1 marca 1943 roku: W futorze Biełasze pow. Sarny UPA zamordowała 15 Polaków. We wsi Okońsk pow. Kowel Ukraińcy zamordowali 3-osobową polską rodzinę: Kazimierza Grzegorza Żerygiewicza, lat 36, jego żonę…

Readmore..

TOWARZYSTWO PAMIĘCI NARODOWEJ  IM. PIERWSZEGO MARSZAŁKA POLSKI  JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

TOWARZYSTWO PAMIĘCI NARODOWEJ IM. PIERWSZEGO MARSZAŁKA POLSKI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Dzień 11 listopada 1918 roku w pamięci Polaków łączy się nierozerwalnie z Józefem Piłsudskim, który zawsze dążąc do niepodległości Państwa Polskiego stworzył Legiony jako zalążek przyszłego wojska polskiego. Przecierpiał wiele,…

Readmore..

Przekonać ludzi nie jest łatwo. Nie zawsze zależy to od argumentów i nawet oczywistości faktów.  Częściej od tego, czy ci ludzie chcą, żeby tak było jak jest naprawdę, czy nie chcą.

Przekonać ludzi nie jest łatwo. Nie zawsze zależy to od argumentów i nawet oczywistości faktów. Częściej od tego, czy ci ludzie chcą, żeby tak było jak jest naprawdę, czy nie chcą.

/ Gorzka Prawda Wiktora Poliszczuka Polsko-ukraiński konflikt w latach 1939—1947 powinien być rozpatrywany także w kontekście sowieckim. Jest to myśl przewodnia pracy autora, ukraińskiego historyka (Ihor Iljuszyn), piszącego o sowietyzacji…

Readmore..

NOLITE IUDICARE, UT NON IUDICEMINI (POLACY I ŻYDZI-SPÓR W RODZINIE?)

NOLITE IUDICARE, UT NON IUDICEMINI (POLACY I ŻYDZI-SPÓR W RODZINIE?)

Moje osobiste i jak najbardziej prywatne stanowisko wobec oczywistego i jawnego już konfliktu pol-żyd. Dojrzewało i ewoluowało bardzo długo. Pamiętam pierwszy zaistniały fakt w postaci pojawienia się artykułu w G.W.…

Readmore..

Uroczystości upamiętniającej zagładę Huty Pieniackiej i Korościatyna na  Podolu, oraz na Wieczór Kresowy  z Tomaszem Kubą Kozłowskim.

Uroczystości upamiętniającej zagładę Huty Pieniackiej i Korościatyna na Podolu, oraz na Wieczór Kresowy z Tomaszem Kubą Kozłowskim.

STOWARZYSZENIE PAMIĘCI POLSKICH TERMOPIL I KRESÓW W PRZEMYŚLU im. Ks. Bronisława Mireckiego,PRZEMYSKIE RODZINY KRESOWE, KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ W PRZEMYŚLUZapraszają do udziału w uroczystościach upamiętniających 74 rocznicę zagłady polskiej miejscowości HUTA…

Readmore..

Przemyśl upamiętnił   Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka - „Niezłomnego Pasterza Kościoła” w 100. rocznicę urodzin

Przemyśl upamiętnił Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka - „Niezłomnego Pasterza Kościoła” w 100. rocznicę urodzin

 W czwartek 1.02.2018r. w Przemyskim Seminarium Duchownym odbyła się sesja naukowa poświęcona śp. Księdzu Arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi w 100 rocznicę urodzin. Ksiądz Ignacy Tokarczuk w dniu 3.12.1965r w Przemyskiej Katedrze…

Readmore..

Zrozumieć kresy

W wielu publikacjach dotyczących dziedzictwa dawnych ziem Rzeczypospolitej spotykamy się z nazwą kresy lub kresy wschodnie w zależności  od umiejscowienia tematu publikacji.
Termin kresy, podobnie zresztą jak termin ukraina w perspektywie upływu lat nabrał wielowarstwowego znaczenia zarówno w kwestii historycznej, socjologicznej czy kulturowej a przede wszystkim geopolitycznej.

Termin kresy jako element trwającego od lat dyskursu społecznego dla jednych, zwłaszcza tych mających swoje korzenie sięgające Polski przedrozbiorowej stanowi element tęsknoty za utraconymi małymi ojczyznami swoich przodków dla innych zaś, zwłaszcza pozbawionych elementarnej wiedzy historycznej lub „poprawiaczy historii” stanowi pewnego rodzaju mitologię której nie wahają się użyć w narracji historyczno-politycznej.

Ta rozbieżność jest coraz bardziej widoczna w polskiej przestrzeni publicznej i mam wrażenie, że z wolna zaczyna eskalować ale w kierunku zmitologizowania dziedzictwa narodowego dawnych ziem Rzeczypospolitej co sprowadza się do kreowania wypaczonej historii tym ziem.

A przecież, ukraina czy kresy to terminy określające ziemie położone u dawnych granic Rzeczypospolitej i dlatego w zdaniu: „królu przybył posłaniec z ukrainy” trudno dopatrzyć się, że ów posłaniec przybył jednak z nieistniejącego państwa. Podczas biesiad weselnych często śpiewamy o wsiadającym na konia młodym ułanie, który gdzieś daleko aż zad czarną wodą czule żegnał się z dziewczyną ale jeszcze czulej ze swoją ukrainą.

Termin ukraina oznaczał dokładnie ugranicza ówczesnych państw a i fonetycznie był bardzo zbliżony do języka państw słowiańskich.

W czasie rozbiorów Polski w zaborze austriackim, do nazw mniejszości rusińskiej w tym zaborze dopisywano zamiennie ukaińską,  aż w końcu narodowość rusińska gdzieś się zatraciła i zastąpiono ją ukraińską.

W okresie międzywojennym po zawierusze spowodowanej I WŚ, pojawia się termin ukraina jednak już nie w sensie ugranicza tj. nazwy terenu a bytu państwowości którego zwolenników na przełomie XIX i XX wieku nie brakowało.
Jak podaje Wikipedia: W połowie XIX wieku szerszego znaczenia nabiera wpływ Naddnieprza na Galicję Wschodnią. Pierwszym zwolennikiem połączenia był Pantelejmon Kulisz, członek Bractwa Cyryla i Metodego. Prześladowany przez władze rosyjskie, przeniósł się do Lwowa w 1891 roku. Kolejnymi byli Mychajło Drahomanow i Mychajło Hruszewski. Na początku XX wieku działali we Lwowie kolejni zwolennicy połączenia obu ziem – Dmytro Antonowycz, Wołodymyr Wynnyczenko, M. Mełenewśkyj, Symon Petlura. Przedstawiciele „Wielkiej Ukrainy” rozpoczęli również działalność w galicyjskim ruchu spółdzielczym (Wasyl Domanyćkyj, Andrij Żuk) i studenckim (Mykoła Zalizniak). Działania tych, jak i wielu innych osób, oddziaływały na rozwój poczucia narodowego Ukraińców galicyjskich. Po wykształceniu się bloków polityczno-militarnych (Ententa i Państwa centralne) w pierwszej dekadzie XX wieku, Galicja została uznana przez nacjonalistów ukraińskich za „Piemont Ukrainy”, a państwa centralne za siłę, przy pomocy której oderwie się Ukrainę Naddnieprzańską od Rosji i połączy z Galicją, tworząc niepodległe państwo ukraińskie.

W wyniku Traktatu Ryskiego idea międzymorza/bufora lansowana przez Piłsudkiego bierze górę i traktat odrywa od Polski znaczną część jej wschodnich terenów.
Po Traktacie Ryskim centralna oś Polski na linii Wilno- Lwów traci swoje znaczenie i chyba w tym momencie rodzi się nowy termin „kresy”. Tym terminem posługiwał się sam Józef Piłsudski i ten termin pojawia się w przestrzeni publicznej w okresie tuż przed i po powstaniu II RP a oznacza coś utraconego, coś co było kiedyś polskim ugraniczem ale już przestało być integralną częścią Rzeczypospolitej.

Np.  tym terminem nazwano 51 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych (51 pp) – oddział piechoty Armii Polskiej we Francji powstały głownie z jeńców armii austryjackiej. Od 14 grudnia 1920 roku pułk pełnił służbę na linii demarkacyjnej, na na północny wschód od Zbaraża. Po podpisaniu układu pokojowego obsadził granicę na odcinku od Białozórki - Szumsk. W kwietniu 1921 przekazał pozycje oddziałom Straży Granicznej i i dyslokował się do Zbaraża. W lipcu przeszedł do Czortkowa. Stamtąd jego I batalion skierowano do Trembowli, II do Zaleszczyk, a III jako „kompania demonstracyjna” odszedł do Lwowa. W grudniu wszystkie pododdziały przeszły do Brzeżan i rozlokowały się w koszarach Henryka Dąbrowskiego.
W literaturze a zwłaszcza w twórczości polskiego noblisty Sienkiewicza trudno znaleźć termin kresy. Opisywane są za to polskie miejscowości w kontekście przynależności ich do państwa polskiego więc to zdaje się potwierdzać fakt, iż termin Kresy na dobre zagościł  dopiero w czasach II RP.       

Nie można wykluczyć, że powstanie w tej części Europy nowego bytu państwowości jak była Ukraińska Republika Ludowa miało wpływ na pojawienie się nowego określenia „kresy” jako nazwy dla terenów granicznych.
Nie można też wykluczyć, że  termin „kresy” pojawił się w wyniku „kurtuazji” wobec nowego sąsiada IIRP, wszak Polska jako jedna z pierwszych uznała to państwo które w swojej nazwie miała wyraz „ukraina”.
Oczywiście to tylko spekulacje mimo iż ta nazwa zawiera określenie jakim nazywaliśmy odległe terytoria Rzeczypospolitej.

Kresy jako utracone dziedzictwo RP nabrały innego znaczenia po II WŚ.
W nowych granicach PRL zabrakło ogromnej części II RP a będąca niegdyś centrum Polski oś Wilno - Lwów została poza Macierzą.
Dzięki Stalinowi i wspierającego go „koalicjantów” utraciliśmy wielowiekowe dziedzictwo jakim niewątpliwie był dorobek historyczny, naukowy, literacki czy kulturalny.
Chociaż utraciliśmy po raz drugi w XXw. sporą część ziem ze wschodnich terenów Polski nie utraciliśmy wszystkich jej mieszkańców. W ramach akcji przesiedleńczych cześć z nich expatriowała (to nazwa najbliższa jednak nie do końca oddająca jej znaczenie) do Polski w nowym układzie geopolitycznym zabierając pamiątki, tradycje a przede wszystkim pamięć po utraconych małych ojczyznach i spoczywających w „tamtej ziemi” przodkach.
Tych ludzi nazywano różnie. Mówiono że przyjechali „ze wschodu” albo zza Buga. Niesłusznie nazywano ich również repatriantami bo przecież ten repatriant oznacza zupełnie co innego.

Polacy którzy w PRL musieli budować swoje małe ojczyzny od podstaw nie zapomnieli gdzie pozostały ich korzenie.
Stowarzyszali się w organizacjach które dzisiaj nazywamy organizacjami kresowymi a które w swoich nazwach zawierały rejon lub miasto z jakiego się wywodzą.
Powoli zaczęło znikać określenie „ze wschodu” albo „zza Buga” a we współczesnej narracji pojawiło się nowe i wspólne określenie „Kresowianie” albo "Kresowiacy”.
Nie mnie oceniać czy ten termin jest poprawną nazwą tej części Polaków bo przecież oni byli, są i będą Polakami czy to się komuś podobna czy nie.
Popularność jaką cieszy się termin „Kresowiak” jako nazwa potoczna wkracza niebezpiecznie do historii która mimo upływu czasu posiada jeszcze ogromna ilość niezapisanych kart historii tych rejonów Polski. Mówiąc "kresowiak" musimy pamiętać, że to Polak wywodzący się z dawnych obszarów dziedzictwa narodowego Rzeczypospolitej.

O ile w luźnych rozmowach między Kresowianami można dopuścić dyskusję o "wielkich Polakach kresowych" o tyle w narracji historycznej nie powinno być to dozwolone i tolerowane ponieważ to są wielcy POLACY.
Jeżeli m.in. historycy traktują termin „Kresy” jako coś „mitologicznego”, to jak można używać tego terminu wobec wielkich Polaków mający olbrzymi dorobek kulturalny, naukowy czy literacki.

W mojej ocenie nie powinno się dopuszczać do publikacji takich pozycji jak np. wykaz wielkich Polaków w odniesieniu tylko do Kresów - np. „Wielcy Kresowianie”. Jeżeli trwa spór o nazewnictwo, (a będzie trwać i to jeszcze długo), to ładniej będzie kiedy napiszemy WIELCY POLACY z Kresów zamiast „Wielcy Kresowianie”.
Zrozumieć Kresy tzn. poznać zarys ogólny historii Polski od uzyskania niepodległości.
Niestety, ten wycinek historii edukacja w Polsce traktuje zbyt selektywnie i nadto wybiórczo a to z kolei nie ułatwia zrozumienia istoty Kresów.

Ostatnie lata i walka Kresowian o godziwe upamiętnienie Golgoty Kresów to swoisty misz-masz w posługiwaniu się terminem kresy.
Wydaje się, że dowolność w używaniu tego nazewnictwa jest nie do końca zrozumiała.
Kresy nie mogą być postrzegane jedynie przez pryzmat swoich małych utraconych ojczyzn.
Jeżeli np. mówimy o czczeniu pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach to powinniśmy uwzględniać je kompleksowo a nie przez optykę ludobójstwa dokonanego tylko na jednym obszarze czy jednego wycinka czasowego. Od chwili uzyskania przez Polskę niepodległości wiele się działo i tego nie wolno przemilczać.
Dlaczego więc pamiętamy tylko o zbrodni Wołyńskiej a zapominamy już o innych zbrodniach popełnianych na Polakach zamieszkujących na utraconych dziś ziemiach Rzeczypospolitej.

Nie każdy Kresowiak był Wołyniakiem ale każdy Wołyniak, Wilniuk, Lwowianin ...itd., był i jest Kresowianinem w znaczeniu utraconych ziem.
O tym nie wolno zapomnieć bo to jest właśnie zrozumieniem Kresów.
Oczywiście to jest tylko moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgodzić dlatego zapraszam do polemiki.